Yunanistan Krizi Devam Ediyor
Tarih: 14. 05. 2012

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Kimse kolay bir çözüm beklemediğinden dolayı Yunanistan, bu hafta piyasaları vuracak gibi gözüküyor. En iyi senaryoya göre Yunanistan’da olumsuz, büyük bir sürpriz beklenmiyor.

En kötü durumda ise Yunanistan’dan para çıkışını ve yayılma riski şansını artıran kötü haberler alınacak. Olası durum, liderlerin zaman kazanmaya çalışacağı yönünde. Diğer ülke liderleri göz dağı verecekler ancak opsiyonları açık tutacaklar ve Yunanistan da piyasalar üzerinde baskı kurmaya devam edecek. Ortak görüş; kemer sıkma ve kurtarma pakedi karşıtı sol parti Siriza’nın iktidara geçebilmesi için yeni seçimlerin olacağı yönünde. Bu ise Yunanistan’ı, kurtarma anlaşmalarında AB ile bir uyumsuzluk içine sürükleyebilir. AMB Yönetim Kurulu üyesi Joerg Asmussen; Yunanistan, Euro Bölgesi’nde kaldığı takdirde ülkenin reform programlarındaki herhangi bir değişikliği kabul etmediklerini belirtti. Yunan bankacılık sistemi, tamamen AMB üzerine dayalı ve eski İtalya Başbakanı Berlusconi’nin de öğrendiği gibi gerekli görüldüğü takdirde bu oyun, sert oynanıyor.

Şimdiye dek Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden ayrılmak istemediği gayet açık, ancak kurtarma programlarının devam etmesi yönündeki siyasi irade, tükenmiş gözüküyor. Buna rağmen AMB, devam etmesi yönünde ısrarını sürdürüyor. Tüm bunlar, Yunanistan’ın yaşadığı dramın içindeki yıllık çöküşü üzerine gerçekleşen normal görüşmelerin bir parçası. Yunanistan’ın kaderi, siyasi kararlara bağlı ve bu nedenle kısa vadede belirsiz gözüküyor.

Aşağıda bu hafta takip edilmesi gereken belli başlı olayları bulabilirsiniz.

Koalisyon üzerine son girişim ve bir başka seçimin yapılmaması:

Haftanın ilk günlerinde, koalisyon kurulması üzerindeki son girişimlerin başarı sağlayıp sağlayamayacağını öğrenmiş olacağız. Eğer bu gerçekleşmez ise daha radikal bir kurtarma rejimi karşıtlığı getirmesi beklenen seçimler yapılacak.

Yunan tahvil ödemeleri:

Yunanistan’ın elinde Haziran’a kadar olan borçlarını ödeyebilmesi için yeterli nakit mevcut iken, önümüzdeki hafta ödenecek yaklaşık 450 milyon Euro tahvil ödemesi bulunuyor. Askıda kalan parlamento ve her şekilde beliren borç ile Yunanistan’ın ödemeyi Mayıs sonuna ertelemesi için iki haftalık öteleme hakkını kullanması olası gözüküyor. Bu hem nakit tasarrufu sağlayabilir, hem de Yunanistan’a daha iyi bir teklif sunulabilmesi için piyasalar ve AB üzerindeki belirsizlikleri ve baskıyı normale getirebilir. Bu erteleme, Yunanistan için iyi, küresel piyasalar için ise Yunanistan’ın temerrüte düşmesi endişelerini artırdığı için kötü.

AB Yorum Yönlendirmesi:

Yukarıda belirtilen olası piyasa düşürücü etkiler göz önüne alındığında, AB yetkililerinden yönlendirilmiş yorumlar bekleniyor. Piyasalar olumlu haberler konusunda ümitsizken, bu haberler bir takım dengelerin oluşmasına öncülük edebilir ve hatta riskli varlıklar için bir yükseliş yaratabilir.

Uzun vadede Yunanistan’ın geleceği daha belirgin. Özellikle Almanya başta olmak üzere AB, borç affetme ve yardımı teşvik eden diğer büyüme yardımları üzerinde daha fazla nakit harcamayı kararlaştırmadığı sürece Yunanistan temerrüte düşecek ve Euro Bölgesi’ni terk edecektir. Bu, Yunanistan’ın başka türlü bir şekilde borçlarını karşılayamayacağı nedeniyledir ve Yunanistan önümüzdeki yıllarda, azalan borç ödemeleri ve devalüe edilmiş para birimi, daha önce İzlanda’da görüldüğü gibi büyümeyi teşvik etmeye başlamadan önce daha büyük bir daralmadan dolayı sıkıntı çekecektir.

Gelecek haftanın önemli piyasa hareketleri

Yunanistan’ı ilgilendiren gelişmelere ek olarak piyasayı yönlendirecek diğer önemli olaylar arasında şunlar yer almaktadır:

1 – 15 Mayıs’taki Hollande – Merkel Buluşması: İkili, François Hollande’nin Fransa Başkanlık seçimlerindeki zaferinden sonra ilk kez buluşacaklar. Hollande, Almanya destekli kemer sıkma politikası üzerinde yeniden müzakere sözü üzerine seçilmiş olmasına rağmen, ikilinin AB’yi yönetme konusunda Fransız-Alman işbirliğinin korunması üzerinde bir uzlaşmaya ulaşacağı bekleniyor.

2 – İtalya, İspanya ve Almanya 10 Yıllık Tahvil İhaleleri: 10 yıllık tahviller üzerindeki faiz oranları önemli çünkü bunlar, piyasaların ülkelerin kredibilitesini ölçtüğü gösterge oranları. İspanya ve İtalya gibi önemli GIIPS ülkeleri için faizlerdeki talep veya yükselişteki zayıflık, AB borç krizinde yeni bir dönemi beraberinde getirecek.

3 – ABD TÜFE (Tüketici Fiyatları Endeksi), perakende verileri, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Nisan ayı raporları ve Alman ZEW anketi, bu haftanın önemli olayları.

Tüm Haberler

Amazon’un Süpriz Çeyreği

Amazon’un Süpriz Çeyreği

En son tahminlere göre, Amazon üç aylık kazanç raporu ile hafta başın...devamı

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Kimse kolay bir çözüm beklemediğinden dolayı Yunanistan, bu hafta piyas...devamı