İkili Opsiyon Günlük Piyasa Analizi
Tarih: 08. 05. 2012

8 Mayıs 2012 Günlük Piyasa Analizi

Günlük Piyasa Analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

EUR/USD

EUR/USD paritesinde nihayet düşük eğilim hattı altına doğru kırılma gerçekleşti. Bunun temel tetikleyicisi Fransa ve Yunanistan seçimleri sonucunda seçmenlerin Euro bölgesi borç krizine yönelik kemer sıkma politikalarını reddettiğini açıkça göstermesi oldu. Bu gelişmeyle parite Ocak ayı ortasından sonra ilk kez uzun süredir sıkışıp kaldığı 1,3000-1,3500 aralığı dışına çıkmış oldu. Seçimlerden sonra, Pazar gecesi kur piyasaları yeniden açıldıktan sonra paritede 130 pips’ten fazla düşüş gerçekleşti ve 1,2954 seviyesi görüldü. EUR/USD dün ralli yaparak 1,3051 seviyesinde kapanmayı başardı.

Ancak, yukarı yönlü atak yapmasına rağmen Euro bu hafta baskı altında kalmaya devam edecek çünkü Avrupa’ya ilişkin yeni siyasi belirsizlikler yatırımcıların borç krizi sorunlarının kısa süre içinde çözülebileceğine dair güven geliştirmelerini önleyecek. Dolayısıyla EUR/USD paritesinde 1,2980 seviyesinin altına doğru kırılma gelirse, dayanak aktif olarak bu paritenin alındığı bir AZALIR opsiyonu açmak düşünülebilir.

GBP/USD

GBP/USD, Pazar günü akşam saatlerinde eski boğa kanalı içinde sert bir düşüş gerçekleştirdi. Bu hareketin arkasında yatan gerekçe de Avrupa’ya ilişkin yeni belirsizlikleri gündeme getiren Fransa ve Yunanistan’daki seçim sonuçlarıydı. Ancak yine de İngiliz Pound’u dün hisse senetlerindeki toparlanmayla birlikte ralli yapmayı başardı. Paritedeki bu geri çekilmeye rağmen eğilim aşağı yönlü olacaktır. Bunun temel nedeni şu an Avrupa borç krizinin çözümündeki kararlığı bozan tansiyonun artışının bu hafta yeni belirsizlikleri ortaya çıkararak USD’yi güçlendirmesidir. Ayrıca, yeni Britanya resesyonunu da GBP üzerinde baskı oluşturmaya başlayacaktır. Dolayısıyla GBP/USD paritesinde 1,6115 seviyesinin altına doğru üst üste kırılma gelirse, dayanak aktif olarak bu paritenin alındığı bir AZALIR opsiyonu açmak düşünülebilir.

AUD/USD

Yunanistan ve Fransa’daki seçimlerin bir sonucu olarak AUD Pazar akşamı USD karşısında güç kaybetmeye başladı ve yaklaşık 150 pips’lik düşüşle 1,0109 seviyelerine kadar indi. Paritede dün hisse senetlerindeki değerlenmenin etkisiyle yaklaşık 80 pips’lik bir yükselişle kısmi bir toparlanma gösterdi. Ancak AUD/USD paritesinde eski ayı kanalına kararlı bir geri dönüş gerçekleştiği için parite yönü ağırlıklı olarak aşağı yönlü olacaktır. Bunun temel dayanağı da Avrupa’daki belirsizliğin artmasıyla ABD Dolarının güç kazanması olacaktır. Ayrıca, Avustralya hükümetinin büyümeyi teşvik etmek için peş peşe yeni canlandırma önlemlerini devreye sokmasının AUD üzerindeki genel etkisi zayıflatıcı yönde olacaktır. Dolayısıyla bu paritenin 1,0120 seviyesi altına doğru kırılması durumunda iyi bir satış fırsatının oluştuğunu söyleyebiliriz.

USD/CHF

USD/CHF parite değeri Pazar akşamı yükseldi. Yine Fransa ve Yunanistan seçim sonuçları belirleyiciydi. Parite, yukarı eğilim hattı doğru kararlı bir kırılma gerçekleştirdi. Yaklaşık 90 pips’lik yükselişle 1,9270 seviyelerini gören parite USD’deki zayıflama ve hisse senetlerindeki güçlenmeyle dün geri çekilme yaşadı. Bu geri çekilme kısa vadeli olabilir çünkü USD/CHF paritesinin yönü hala yukarı yönlü görünüyor.

Bunun nedeni Avrupa’daki borç durumu kötüleşmeye devam etmesi durumunda USD’de güçlenmenin devam etmesi olacaktır. Ayrıca, yatırımcıları İsviçre Merkez Bankası’ndan her an Frank’ı zayıflatıcı önlem bekleyişi içindeler. Dolayısıyla paritenin 0,9265 seviyesi üstüne doğru kırılması durumunda iyi bir alış fırsatının oluştuğunu söyleyebiliriz.

EMTİALAR

Yunanistan ve Fransa’da seçimler sonrasında borç krizi çözümünde kemer sıkma politikaları aleyhine bir eğilimin örgütlenmeye başlaması nedeniyle dün Altında düşüş yaşandı. Özellikle Yunanistan’daki seçmenler mevcut kemer sıkma politikalarına güçlü bir karşı çıkış gerçekleştirdiler. Ülkenin Euro bölgesinden çıkması ve iflasa sürüklenmesi söz konusu bile olsa halk kemer sıkma önlemi istemediğini gösterdi. Böyle sert düşüşlerin gelmesine rağmen analistler altının iyi bir aralıkta kalmaya devam ettiğini düşünüyorlar. Ancak altında 1600,00$/ons seviyelerine doğru düşüşten sonra yükseliş beklediklerini de not ediyorlar. Dolayısıyla 1627,85$/ons altına doğru kırılma gelirse iyi bir satış fırsatının ortaya çıkacağını düşünebiliriz.

Gümüşte dün %1,02 düşüşle 30,12$/ons üzerinden kapanış geldi. Platin ise günü %0,39 düşüşle 1533,30$/ons ile tamamladı. Dünkü gelişmelerin doğrudan bir sonucu olarak petrol Ocak ayındaki düşük seviyelere indi. Böyle olunca petrol fiyatı son düşük değeri 97,51/varil seviyesinin altında doğru kırılma gelirse satış için AZALIR opsiyonu açılabilir.

BORSALAR

Dün Facebook’un New York’ta ilk halka arzı (IPO) başladı. Şirket bu şekilde 10,6 milyar dolar elde edeceğini ve piyasa değerini Amazon’a yaklaştıracağını düşünüyor. Analistler büyük beklenti yaratan bu halka arzın, Facebook’un 27 yaşındaki CEO’su Mark Zuckerberg’ın çoğunluk hisseleriyle baskı oluşturabileceği ve şirketin uzun erimli gelişim görünümü hakkında ciddi endişeler olmasına rağmen birçok yatırımcıdan talep göreceğini düşünüyor. Perşembe günü ilk halka arzda 28 ila 35/hisse aralığında işlem görmesi durumunda, bu sosyal ağ firmasının 77 milyon dolar ile 96 milyar dolar arasında değerlenmesi bekleniyor.

Bilgi teknolojileri hizmetleri sağlayıcısı olan Cognizant Technology Solutions Pazartesi günü 2012 gelir beklentisi düşürdüğünü açıkladı. Bu şirket dört yıl içinde ilk kez böyle bir adım attı. Şirket böyle bir karar almasının ana nedeninin finans hizmeti talep eden ABD’li müşterilerinden daha az talep almaları olduğunu dile getirdi ve hisselerinde yaklaşık %20 düşüş gerçekleştiğini belirtti.

Hisse senetlerinde Pazar günkü düşüşten sonra gelen ralliyle birlikte Apple hisselerinde bir miktar yükseliş görüldü. Ancak Avrupa borç krizi sorunlarının çetrefilleşmesiyle birlikte Apple’ın hisselerinde de önümüzdeki günlerde zayıflama görülebilir. Böyle oluca 561,50$ seviyesi altına doğru kırılması durumunda iyi bir satış fırsatının oluşmasını bekleyebiliriz. Google’ın hisseleri de benzeri bir baskıyla karşılaşacağı için fiyat 595,00$ altında doğru kırılırsa iyi bir SATIŞ fırsatı oluşabilir.

Tüm Haberler

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Kimse kolay bir çözüm beklemediğinden dolayı Yunanistan, bu hafta piyas...devamı

Amazon’un Süpriz Çeyreği

Amazon’un Süpriz Çeyreği

En son tahminlere göre, Amazon üç aylık kazanç raporu ile hafta başın...devamı