Genişletilmiş IMF Fonu, AB Piyasalarını Sakinleştirebilir
Tarih: 24. 04. 2012

Genişletilmiş IMF Fonu, AB Piyasalarını Sakinleştirebilir

İspanya, İtalya ve Fransa yükselen tahvil kazançları nedeniyle endişe yaratıyor, özellikle İspanya’nın 10 yıllık gösterge tahvili getirisi %5.74 (Ocak ayındaki %5.403’e karşılık). Perşembe günkü son ihalede (dolayısıyla da hafta boyunca) Yunanistan ve Portekiz köşeye sıkışıp kurtarma paketi ararken, psikolojik %7 seviyesi test edildi. Fransız ve İtalyan tahvil getirileri de aynı şekilde yükseldi.

İspanya’nın sorunları, haftasonu yapılacak G20 zirvesinin ana gündemi ve IMF’in ihtiyati para kaynağını 400 milyar Dolar’a çıkarma arayışının başlıca nedeni.

Tasarruf planıyla ilgili olarak Goldman Sachs; İspanya’nın rekabetten uzak ekonomisinin %20 düzeyinde bir devalüasyona ihtiyaç duyduğunu ancak bu değer kaybının tek başına yeterli olmayacağını ve bu tasarrufun, büyümenin düşüşünde borç kadar ya da borçtan daha hızlı bir şekilde etki edeceğini, bunun ise İspanya’nın daha da fakirleşeceği ve borç/GSYİH oranın azalmasında hiçbir olumlu etkisi olmayacağı anlamına geldiğini belirtti. İspanya, son ihalede tahvilleri satmayı başardı ancak bunu, karşılayamayacağı kadar yüksek tahvil getirileri pahasına başarabildi.

IMF, hem İspanya’nın hem de İtalya’nın önümüzdeki yıllarda bütçe açığı hedeflerini tutturamayabileceğini açıkladı. Her iki ülke bankaları da, artan kötü borçlanma faizleri gösteriyor.

İspanya, bu bağlamda 18 yılın en yüksek seviyesinde ve ekonomisinin düzelme sinyali vermemesi dikkate alındığında durumunun daha da kötüleşmesi muhtemel.

Tüm Haberler

Amazon’un Süpriz Çeyreği

Amazon’un Süpriz Çeyreği

En son tahminlere göre, Amazon üç aylık kazanç raporu ile hafta başın...devamı

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Kimse kolay bir çözüm beklemediğinden dolayı Yunanistan, bu hafta piyas...devamı