Birinci Çeyrek Kazançları, Küresel Piyasalardaki Yükselişi Sonlandırabilir mi?
Tarih: 10. 04. 2012

Birinci Çeyrek Kazançları, Küresel Piyasalardaki Yükselişi Sonlandırabilir mi?

ABD’nin birkaç hafta içinde başlayacak olan birinci çeyrek kazanç dönemi, yakın gelecekteki en önemli piyasa hareketi olabilir. Küresel borsa endeksleri, senelerdir en yüksek çeyrek dönemlerinden birini yaşıyor. Dünyanın genelindeki yavaş büyüme ve devam eden AB borç krizine rağmen öncü S&P 500 endeksi, şimdiye dek %16 yukarı seviyede. 2012 Birinci Çeyrek kazançları dönemi, mali krizden bu yana en kötü dönemlerinden birine giriyor. S&P Capital IQ’ya göre tahminler, yüzde 0.5 kadar düşük bir seviyeyi gösteriyor. 2011’in vasat geçen son çeyreğinin ardından, büyük kazançların sürmesi (2008 mali krizinin izlerini takip ederek) olanaksız gözüküyor. Şirketler beklentilerini düşürürken ve tasviyeleri tetikleyecek olumsuz sürprizlerden kaçınmaya çalışırken yapılan olumsuz açıklamalar, Mart 2009’daki piyasa düşüşlerinden beri en yüksek düzeyde.

Yine de biraz ümit var. Borsalar, onları destekleyecek yüksek kazançların faydasını göremeden güçlenmiş oldular. Pek çok analiz uzmanı, bu defa da aynı şeyin gerçekleşebileceğine inanıyor ve inandıkları bu yükselişin gerçek nedenleri de mevcut. Bazıları bu inancı, daha yüksek kazançların yatırım tahvillerinden ziyade borsadan elde edildiğine dikkat çekerek savunuyor. Diğerleri de yüklü miktardaki naktin Avrupa veya Çin’in endişeleri için bir kenarda beklediğine dikkat çekiyorlar. Bir diğer düşünce de, önemli ekonomilerin çoğunun gösterdiği düşük performansın, teşvik programlarının habercisi olduğu yönünde. Geçen yıllarda yeni teşvik programları, Avrupa’da ve küresel büyümede devam eden bozulmaya rağmen, istikrarlı bir şekilde riskli varlık piyasalarını yukarıya doğru çekti. Zaman zaman piyasalar, zayıf ABD veya Çin verileri karşısında daha da yükseldi çünkü bu, Fed ve PBOC’tan (Çin Merkez Bankası) gelecek olan teşvik ümitlerini artırdı. Ayrıca analiz uzmanlarının; şirketlerin işlerini kolaylaştırıp, tahminleri yıkmalarını sağlamak için bir kez daha beklentilerini düşürmelerine yönelik bir varsayım mevcut.

Riskli Varlıklar Düzeltme Yönünde – Düşük Kazançlar Katalizör Olabilir

Öncü S&P 500 endeksi beş ay içinde yüzde 28 yukarı çıktı ve herhangi bir büyük hayal kırıklığından dolayı satış riskine çok açık. Kazançlardaki hayal kırıkları etabı, belirgin bir şekilde çizildi. S&P 500 şirketlerinin yüzde 63’ü 2011’in dördüncü çeyreğindeki kazanç tahminlerini aşsa da bunun nedeni özellikle düşen beklentiler nedeniyle idi. Buna ek olarak, Apple ve Caterpillar’ın muhteşem getirilerini buradan çıkartırsak, beklentileri aşan şirketlerin ortalaması %55’ti ve bu da çok umut verici değildi. Pek çok analiz uzmanı, S&P 500 sektörlerinin birçoğunun toplam kazançlarında düşüşler olacağına inanıyor. Son yılların en yüksek seviyelerinde olan piyasalarda bir çok kişi, kazanç dönemi düşüşe doğru yönelirse kar almaya gidebilir ve piyasalar ilk üç hafta hayal kırıklığı yaratırsa satışlarda artış görülebilir.

Tüm Haberler

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Kimse kolay bir çözüm beklemediğinden dolayı Yunanistan, bu hafta piyas...devamı

Amazon’un Süpriz Çeyreği

Amazon’un Süpriz Çeyreği

En son tahminlere göre, Amazon üç aylık kazanç raporu ile hafta başın...devamı