AB krizi henüz bitmedi
Tarih: 03. 04. 2012

Avrupa Krizi Geri Dönebilir mi?

Kötü haberlerin pek çoğu, “kurtarılamayacak kadar büyük” olarak gözüken İspanya üzerine yoğunlaşıyor.

İspanya

Pazartesi

İtalya Başbakanı Mario Monti, İspanya’nın AB borç krizini yeniden ateşleyebileceğini belirtti. Haftasonundaki yerel seçimleri kaybeden İspanya’daki iktidar partisi, soğuk havayı değiştiremedi ve İspanya’daki hisseler, AB endeksleri ABD’deki teşvik ümitleriyle yükselirken dibe vurdu.

Salı

İspanya yılın ilk iki ayı için bütçe açığını, geçen seneki 9.3 milyara karşılık 20.7 milyar Euro olarak açıkladı. Bu İspanya’nın GSYİH’nın %1.94’ü veya yıllık bazdaki GSYİH büyümesinin yaklaşık %12’sidir. İspanya Merkez Bankası, İspanya’nın ilk çeyrekteki negatif büyümenin ardından tekrar bir resesyon içinde olduğunu açıkladı, bu da AB’nin belirlediği hedef bütçe açığı olan GSYİH’in %8.5 oranını yakalamak üzere hükümetin çalışmalarını zora soktu. İspanyol hisseleri bir kez daha Avrupa’da günün en kötü performansını gösteren hisseleri oldu ve %1.1 düştü.

Çarşamba

Citi Bank’ın Başekonomisti Williem Buiter, İspanya’nın bu yıl üçlü bir yardım aramaya ihtiyaç duyabileceğini öngördüğünü belirterek piyasanın gerginliğini artırdı. İspanyol ‘Banca Civica’, bankanın hesaplarındaki büyük miktardaki ödenmemiş borçları nedeniyle nominal değeri 2.8 milyar Euro’dan sıfıra düşürülerek Caixabank tarafından devralındı. Yerel bankaların daha büyük sorunlar yaşadığı inancı güçlenirken Banca Civica, nispeten daha stabil bankalardan biri olarak değerlendiriliyordu. İspanyol hisseleri, üçüncü gün üstüste Avrupa’nın en kötü performans gösteren hisseleri oldu ve %2 düştü.

Perşembe

İspanya’nın 10 yıllık gösterge tahvili ayın başından itibaren 11 bps arttı. The Wall Street Journal, AB bankalarına üç yıllık likidite sağlaması beklenen LTRO (Uzun vadeli finansman operasyonu) ihalesinin, “üç ayda buharlaşabileceğini” belirtti. Düşük hisse senedi fiyatları İspanya bankalarının sermayelerini artırmalarına izin vermediğinden dolayı bu durum, bankaların yeni satın aldıkları İspanya devlet tahvillerini satmalarına zorlayabilir ve yeni bir satış dalgasını alevlendirebilir. Bu da, AMB’nin, GIIPS tahvil fiyatlarını normale çevirmek ve bir yayılma önlemek için daha fazla zayıf GIIPS tahvillerini satın almasını mecbur kılarak, GIIPS borçlanma maliyetlerinin artmasına neden olabilir.

İtalya

Perşembe itibariyle İtalya’nın 10 yıllık gösterge tahvili %5.25 yükselirken, İtalyan hisse senetleri %3’ün üzerinde düştü. Ayrıca bir İtalyan bankası yatırıma kapatıldı.

Portekiz

Cumberland Advisors’dan David Kotok, Portekiz’in durumunu, daha önce Yunanistan’da da olduğu gibi “çöküşte” olarak değerlendirdi. Özellikle de Portekiz bankalarından çıkışın ve Portekiz’in borçlarının yükseldiğini belirtti. Bunun nedeni olarak da, yatırımcıların, tahvil sahiplerinin kayıplarını Yunan tahvil sahiplerinden olduğu gibi kabul etmelerini sağlayan bir kolektif eylem kararından (CAC) endişe duymalarını gösterdi. Geriye dönük bir kanun değişikliği olarak CAC’ın kullanılması, oyunun kurallarını değiştiren bir olay. AB, resmi olarak, küresel kredi piyasası olarak adlandırılan onu besleyen eli kesti. Eğer AB hükümetleri, getiriler üzerinde önceden mutabık kalınşartları azaltmaya çalışırsa, tahvil alıcıları artan riske karşılık daha yüksek getirilere ihtiyaç duyacaklar. Sonki AMB mühadalesi, kazançların daha da artmasını engelledi, ancak bir noktada artan risk, daha yüksek borçlanma maliyetleri ile yansıtılacaktır.

Tüm Haberler

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Kimse kolay bir çözüm beklemediğinden dolayı Yunanistan, bu hafta piyas...devamı

Amazon’un Süpriz Çeyreği

Amazon’un Süpriz Çeyreği

En son tahminlere göre, Amazon üç aylık kazanç raporu ile hafta başın...devamı