İkili Opsiyon Günlük Piyasa Analizi
Tarih: 20. 06. 2012

20 Haziran Günlük Piyasa Analizi

Günlük Piyasa Analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Bugün sonlanacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından zor durumdaki ABD ekonomisinin toparlanmasına yönelik yeni önlem paketlerinin çıkacağına dair umutların artmasıyla dün hisse senetlerinde yükseliş geldi. Yatırımcılar FED’in ABD ekonomisindeki büyüme üzerinde kötü etkiler yapmaya başlayan Avrupa borç krizinin yarattığı negatif ortamı dağıtacağına inandıkları için Salı günü boğa hareketi lehine bahisler açtılar. Ancak, olası bir parasal gevşeme politikası iki nedenden ötürü çok kapsamlı bir etki yaratmayabilir. Öncelikle, yeni bir parasal gevşeme girişiminin ABD ekonomisi üzerinde sadece seyreltilmiş bir etkisi olacaktır. Ayrıca, ABD hükümetinin herhangi bir FED kararının maksimum ölçüde etkili olacağı bir çerçeveye ihtiyacı olacaktır. Yani hükümet yılsonuna doğru kendini daha şiddetli bir şekilde gösterecek mali sorunlara çözüm getirebilecek politikaları desteklemek zorundadır. Mevcut ekonomik tehlikelere bir önlem alınmazsa ABD’nin yeni bir resesyon içine sürüklenme olasılığı yüksektir. Çünkü hem vergileri artması hem de hükümet harcamalarında kesintiler yapılması söz konusu olacaktır.

Dünkü en çarpıcı gelişme kısa vadeli İspanya borçlarını satmak için rekor seviyeler ödedi. Böylece Euro bölgesinde kredi piyasasına en çok bağımlı ülke haline geldi. İspanya borçlanma maliyetlerindeki durdurulamaz yükseliş 100 milyar Euro’luk son kurtarma paketinin piyasaları yatıştırmak ve bankacılık sektöründeki sorunları çözmek için ne denli yetersiz kaldığını kanıtlıyor. Analistler şimdi Euro bölgesi mali yetkililerinin bu planı yeniden gözden geçireceklerini ve planın ayrıntılarında önemli değişiklikler yapacaklarını düşünüyorlar. Euro bölgesinin en büyük dördüncü ekonomisi olan İspanya, 18 aylık Hazine tahvilini %5,11 faiz ile ve 12 aylığı ise %5,07 ile satmak zorunda kaldı. Her iki rakam da geçen ay aynı tahvile yapılan ödemeyle kıyaslandığında çok yüksek bir artış yaşandığını gösteriyor.

EUR/USD

Euro dün USD karşısında güçlü bir ralli yaptı. Temel nedeni ABD Merkez Bankası FED’in ve diğer merkez bankalarının gün geçtikçe kötüleşen Avrupa borç krizinin yol açtığı sorunlarla baş etmek için pek yakında yeni parasal gevşeme önlemleri açıklayacağının beklenmesiydi. EUR/USD paritesi 100 pips’ten fazla yükseliş göstererek, oynak bir seansta 1,2700 seviyelerine kadar yükseldi. Yatırımcılarda yeni teşvik paketleri geleceği yönünde beklenti artsa da, endişe de arttı. Çünkü Almanya’nın yatırımcı güven endeksinde düşük sonuçlar alındığı gibi, Yunanistan kemer sıkma önlemleriyle ilgili belirsizlik ve İspanya’nın borçlanma maliyetindeki artış devam etti. Piyasalar FED’in ABD Dolarını zayıflatacak bir önlem alacağından emin olmaya başladıklarını göz önünde tutarak fiyat 1,2719 seviyesinin üzerine çıktığında EUR/USD paritesinde satın alma pozisyonuna geçilebilir.

GBP/USD

Dün açıklanan verilerle Britanya’nın enflasyon oranının geçen aya kıyasla artış gösterdiği görüldü. Bu beklenmedik sonuç İngiltere Merkez Bankası’nın Avrupa borç krizinin olumsuz etkilerinden muzdarip olmaya devam eden Britanya ekonomisini canlandırmak için yeni teşvik önlemleri alma olasılığını artırdı. Bu tür önlemler GBP’yi devalüe ederek değer kaybı getirecektir. Böyle bir durum söz konusu olduğu için, dün Pound USD karşısında yine yükselse de, diğer kurlar kadar güçlü bir performans gösteremedi. GBP/USD paritesi seans başında yaklaşık 60 pips düşüş göstererek 1,5613 seviyesine kadar indi ve sonra 110 pips’ten fazla bir yükseliş yakalayarak 1,5720 seviyesinin üzerinde kapanış gördü. Britanya özelinde yeni teşvik önlemleri söz konusu olduğu için ve Avrupa borç krizinde yeni sorunların ortaya çıktığı göz önünde tutulduğunda, fiyat 1,5686 seviyesinin altına indiğinde dayanak aktif olarak GBP/USD paritesini kullanarak yeni bir AZALIR opsiyonu açılabilir.

AUD/USD

Dün Avustralya doları USD karşısında yine iyi bir performans gösterdi ve üst üste yedi gün yükseliş gösterdi. AUD/USD paritesi 60 pips’ten fazla ralli yaparak Mayıs ayından sonraki en yüksek seviyesine ulaşarak 1,0195 seviyesini gördü. ABD ekonomisini Avrupa borç krizinin yıkıcı etkilerinden korumak için FED’in yeni teşvik önlemleri alacağı söylentileri dün arttı. Bu spekülasyonlar US dolarının zayıflamasına neden oldu. Ayrıca, Avustralya ekonomisinden ABD’ye nazaran daha iyi verilerin gelmesi de AUD’u daha da güçlendirdi. Yatırımcılar FED’den mevcut küresel endişeleri gidermek için harekete geçmesi gerektiğini düşündüğü için analistler AUD/USD paritesinin önümüzdeki günlerde güçleneceğini düşünüyor. Bu durumda EUR/USD paritesi 1,0209 seviyesinin üstüne çıkarsa kırılırsa satın alma pozisyonuna geçmek düşünülebilir.

USD/CHF

CHF dün USD karşısında geriledi çünkü USD/CHF paritesi yine EUR/USD performansını takip etti. Bunun sonucu olarak parite 70 pips’ten fazla düşüş göstererek, 0,9500 seviyesinin altına indi. Bu gelişmenin ana nedeni yatırımcıların Salı günü FED’den zor durumdaki ABD ekonomisine destek olmak ve ülkeye Avrupa borç krizinin bulaşmasını önlemek için yeni bir teşvik önlemi beklemeleriydi. USD/CHF uzun bir süre önemli bir destek noktası olan 0,9508 (55 saatlik hareketli ortalama) seviyesinde tutunduktan sonra kırılma yaşadı. Parite sonra yönünü günlük düşük seviye olan 0,9440’a çevirdi. Piyasalar FED’den bir önlem paketi geleceğinden neredeyse emin olduğu için, bugün USD dolarında gevşeme görülecektir. Bu durumda USD/CHF parite fiyatı 0,9440 seviyesinin altına sarkarsa, dayanak aktifi bu parite olan yeni bir AZALIR opsiyonu açılabilir.

EMTİALAR

Dün Altın değer kaybetti ve yedi gün sonra ilk kez günlük fiyatı düştü. Yatırımcılar piyasalarda yeni hareketler getirecek FED toplantı sonuçları açıklanmadan önce risk almak istemediler. FED piyasaların beklediği yeni bir teşvik önlemini açıklarsa, analistlere göre Altın’ın konumunda güçlenme olacaktır. Çünkü bu değerli metal özellikle Avrupa kaynaklı ekonomik belirsizliklere karşı bir koruma aracı olarak işlev görecektir. Altın’ın son dönemde boğa hareketleri gösterdiğini düşündüğümüzde, fiyat 1625,40$/ons seviyesi üzerine çıkarsa Altın satın almak düşünülebilir.

Petrol fiyatı dün yükseldi çünkü hem İran’ın nükleer programıyla ilgili krizden hem de yeni ABD teşvik önlemleri olasılığından destek buldu. Ancak Petrol piyasası üzerinde halen sert bir ayı baskısı söz konusu olduğu için fiyat 82,04$/varil altına indiğinde satış pozisyonuna geçilebilir.

BORSALAR

J.C. Penney Co Başkanının dün aniden şirketten istifa ettiğini açıklaması hisselerde gün içinde toplam %11 düşüş getirdi. Bu gelişmenin nedeni şirketin gelirlerindeki düşüşe önlem almak için kısa bir süre önce başlatılan bir reklam kampanyasının beklenen sonuçları vermemesiydi. Penney’in hisseleri Eylül 2010 tarihinden sonraki en düşük seviyesine inerek Salı günü 21,57$ seviyesini gördükten sonra bir miktar yükselerek 21,89$ seviyesinden kapandı.

Oracle Corp’un, resmi açıklamadan üç gün önce, beklenenden daha iyi Çeyrek kârı açıklayacağı söylentileri yayıldı. Şirketin önemli bir yönetim kurulu üyesinin kısa süre önce ayrılmasıyla işlerinde duraklamaya girdiği ve buna önlem olarak öncesinde böyle bir söylenti yayma gereği duyduğu düşünülüyor.

Hisse senetlerindeki yükselişten hem Apple hem de Google yararlandı ve sırasıyla %0,28 yükselişle 587,41$ ve %1,87 yükselişle 581,53$ seviyesinden kapanış gördü. Her iki şirketin hisselerinde boğa duyarlılığı hakim ve fiyat 589,18$/hisse seviyesi üzerine çıkınca Apple ve 583,10$/hisse seviyesi üzerine çıkınca Google hissesi satın alınabilir.

Tüm Haberler

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Kimse kolay bir çözüm beklemediğinden dolayı Yunanistan, bu hafta piyas...devamı

Amazon’un Süpriz Çeyreği

Amazon’un Süpriz Çeyreği

En son tahminlere göre, Amazon üç aylık kazanç raporu ile hafta başın...devamı