İkili Opsiyon Günlük Piyasa Analizi
Tarih: 15. 06. 2012

15 Haziran Günlük Piyasa Analizi

Günlük Piyasa Analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Bu hafta sonu yapılacak Yunanistan seçimlerinde mevcut kemer sıkma politikalarının sıkı bir savunucusu muhafazakar Yeni Demokrat Parti’nin bir zafer kazanabileceğine dair umutlar arttı. Ayrıca yapılan en son anket Yunan halkının %80’inin Euro bölgesinde kalmak istediği gösterdi. Bunun sonucunda yatırımcıların Yunanistan’ın Euro bloğundan çıkma olasılığıyla ilgili endişeleri ortadan kalktığı için Perşembe günü hisse senetlerinde ralli geldi. Ancak dünkü seanslarda hisse senetlerindeki işlemler bir hayli dalgalıydı ve Pazar günkü seçimlere kadar da böyle devam etmesi bekleniyor. Yunanistan’la ilgili son durumdan cesaret alan yatırımcıların hevesini kıran iki gelişme ABD’den zayıf ekonomik göstergelerin gelmesi ve İspanya ile İtalya’nın tahvil faizlerinin yükselmesiydi.

Geçen hafta şaşırtıcı derecede fazla sayıda ABD vatandaşının işsizlik maaşı almak için başvurmasıyla ABD’deki ekonomik durumun kötüleşmeye devam ettiği anlaşıldı. Moralleri bozan bir başka veri ise Mayıs ayından %0,3 ile son 3 yılın en büyük düşüşünü gerçekleştiren ABD tüketici fiyatları endeksiydi. Piyasalar dün zaten ilk kez %7’nin üzerine çıkan İspanya 10 yıllıkları nedeniyle gergindi. Bu seviye çok kritik çünkü %7’nin üzerine çıkılması durumunda borçlanma maliyetleri çok yüksek olacağı için İspanya’nın borç geri ödemesi yapması gibi bir durum söz konusu olamayacak. Üstelik tahvil faizleri benzeri seviyeleri gören diğer Euro bölgesi ülkeleri de kurtarma paketi yardımında bulundular. Dahası, Moody’s Yatırım Hizmetleri, yeni kurtarma paketinin İspanya’nın mevcut borçlarını daha da artırmaktan başka bir işlev görmediği kanaati sonucu İspanya’nın notu 3 puan daha azalttı.

EUR/USD

Hafta sonu yapılacak Yunanistan seçimlerinin hemen öncesinde Euro, üst üste üçüncü gününde de, yatırımcılarının ayı eğilimi bahislerini azaltmalarının etkisiyle USD karşısında yükseliş gösterdi. Euro bölgesinde her gün yeni bir sorun ortaya çıkıyorken bu manevranın arkasındaki mantığı yorumlamak zor. Örneğin, İspanya’nın tahvil faizleri %7 rekor seviyesinin üzerine çıktı, Moody’s İspanya’nın notunu indirdi ve İtalyan tahvillerinin de rekor seviyelere yaklaşması Euro’nun akıbetinin pek iyi olmadığını gösteriyor. Yunanistan seçimlerinden istenen sonuçlar elde edilecek olsa bile, önümüzdeki aylarda Euro bölgesini karşısına çıkacak yeni sorunlar var. Geçen hafta alelacele devreye sokulan İspanya bankalarını kurtarma planı piyasaları yatıştırmakta kesinlikle başarısız oldu. Dün kendini gösteren bir başka sorun ise İtalya’nın üç yıllık borçlanma maliyetlerinin %5,3 seviyesinin üzerine çıkmasıyla birlikte bu ülkenin de yakında kurtarma paketinde bulunma olasılığının artmasıydı. Bu kadar çok olumsuz gelişme varken EUR/USD paritesinin üzerindeki ayı baskısının daha da artması söz konusu olacaktır. Bu durumda fiyat 1,2554 seviyesi altına doğru kırılırsa satışa geçmek iyi olabilir.

GBP/USD

Perşembe günü USD’de bir miktar gevşeme görülmesine rağmen Pound avantajlı konumunu koruyamadı. ABD’den moral bozucu ekonomik verilerin gelmesi GBP/USD paritesinin, 1,5556 seviyelerine kadar yükseldi. Ancak sonra İngiltere Merkez Bankası’nın yeni parasal gevşeme önlemleri almaya hazırlandığı söylentilerinin yaygınlaşmasıyla ayı eğilimi baskın hale geldi. İngiltere Merkez Bankası yeni bir parasal gevşeme programını başlatmayacağını açıklamıştı ancak Britanya’nın yeni bir resesyonun eşiğine geldiğini gösteren ekonomik verilerin gelmesi üzerine bu kararını gözden geçirmek zorunda kaldı. Avrupa’nı çok hassas bir döneme girmek üzere olduğunu da göz önünde tutarsak, GBP’nin USD karşısında zayıflamaya devam edeceğini söyleyebiliriz. Böyle olunca fiyat 1,5540 altına inince satışa geçilebilir.

AUD/USD

Dün Avustralya Doları, beş gündür denediği psikolojik parite seviyesi üzerine çıkma girişiminden başarılı çıktı. AUD/USD paritesi böylelikle ayı işlemi kanalının yukarı eğilim hattının üzerine çıkmayı başardı. Bu rallinin ana nedeni Merkez Bankası’nın ABD ekonomisini toparlamak için yeni teşvik önlemleri almaya hazırlandığı yönündeki spekülasyonlardı. ABD’den moral bozucu verilerin gelmeye devam etmesi, özelikle geçen hafta işsizlik maaşı başvurularında artış olması, bu spekülasyonu güçlendirdi. Amerika Merkez Bankası FED böyle bir girişimde bulunursa USD değer kaybına uğrayacak ve bunun sonucunda AUD güçlenecektir. Ancak, FED’in böyle bir sürece gireceği şu an sadece spekülasyondan ibaret ve Avrupa’daki sorunlar çözülmek bir yana gün geçtikçe iyice karmaşıklaşıyor. Böyle olunca, analistler AUD/USD paritesi üzerindeki ayı baskısının devam etmesini bekliyorlar. Bu durumda fiyat 0,9963 seviyesinin altına inerse, dayanak aktifi bir parite olan yeni bir AZALIR opsiyonu açılabilir.

USD/CHF

Dün büyük merkez bankalarının Yunanistan seçimlerinin sonucuna göre, eğer gerekirse, piyasaya sermaye akışı yapmak için işbirliğine gireceklerini açıklamalarının piyasalardaki risk iştahını artırması sonucu Frank yükseldi. Böyle bir senaryo, seçimlerden kemer sıkma politikaları karşıtı bir paritenin galip çıkması olasılığını esas alıyor. USD/CHF paritesi yaklaşık 50 pips’lik düşüşle 0,9500 civarında kapanış gördü. FED’in ve büyük merkez bankalarının ortaklaşa girişimleriyle gerçekleşecek önlemler CHF’yi destekleyecektir. Ancak, bu tip önlemlerin bile Avrupa borç krizinden kaynaklanan sorunların çözümü için ne derece etkili olacağı şüpheli. Böyle olunca parite yönü üzerindeki baskın eğilimin ayı duyarlılığı olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda USD/CHF paritesi 0,9564 seviyesinin üzerine çıkarsa satın alım yapmak düşünülebilir.

EMTİALAR

Altın fiyatı Perşembe günü dalgalı geçen bir işlem günü sonrasında, üst üste beşinci gününde de yükseldi. ABD’den zayıf göstergelerin gelmesi üzerine ve hafta sonu yapılacak Yunanistan seçimleri öncesinde portföy koruması amacıyla yatırımcılar güvenli liman yatırımı olarak Altın’a yöneldiler. İspanya ve İtalya tahvil faizlerinin tehlikeli seviyelere çıkmasından Altın destek buldu. Ayrıca Euro bölgesinin en büyük üçüncü ve dördüncü ekonomisini temsil eden bu ülkeler, kısa süre içinde borçlanma maliyetlerini ve kamu borçlarını azaltacak önlemleri almaya hazırlandığını açıkladı. Analistler Altın’ın Avrupa’daki bu sorunlardan fayda sağlayacağını düşündüğü için Altın fiyatı 1624,82$/ons seviyesinin üzerine çıkarsa satın almak iyi olabilir.

OPEC toplu üretimde 2012 yılını geri kalan aylarına bir değişiklik öngörmediğini açıklaması üzerine dün Petrol fiyatı arttı. Bu emtia üzerinde hala güçlü bir ayı baskısı olduğu için fiyat 82,15$/varil seviyesi altına indiğinde satış pozisyonuna geçmek iyi olabilir.

BORSALAR

Perşembe günü Nokia işgücünden yaklaşık 10.000 eksiltme yapacağını açıkladı. Firma ayrıca Apple ve Samsung gibi rakiplerinin atağı nedeniyle cep telefonu piyasasındaki payını kaybettiği için mali kayba uğradığı için yeni önlemler alacağını da açıkladı. Bu açıklamanın hemen akabinde Nokia hisseleri %16 oranında düşüş göstererek 1,87 Euro seviyesine indi. Böyle olunca hisse fiyatında 1996 tarihinden sonra ilk kez psikolojik sınır 2 Euro altındaki bir değer görüldü.

AOL hissedarları dün reklamcılık odaklı büyüme öngören yönetim kurulunda bir değişiklik yapılmasını önlediler. Bunun sonucunda AOL hisseleri %6 düşüşle son iki ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek 25,49$ seviyesine indi.

Dün Apple ve Google hisseleri mevcut durumda sırasıyla %0,11 düşüşle 571,53 $ ve %0,36 düşüşle 559,05$ seviyesinden kapanış gördü. Borsalar üzerindeki ayı baskısı devam ediyor. Dolayısıyla Apple hisse fiyatı 569,59$ ve Google hisse fiyatı 557,48$ altına inerse satışa geçilebilir.

Tüm Haberler

Amazon’un Süpriz Çeyreği

Amazon’un Süpriz Çeyreği

En son tahminlere göre, Amazon üç aylık kazanç raporu ile hafta başın...devamı

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Kimse kolay bir çözüm beklemediğinden dolayı Yunanistan, bu hafta piyas...devamı