İkili Opsiyon Günlük Piyasa Analizi
Tarih: 05. 06. 2012

5 Haziran Günlük Piyasa Analizi

Günlük Piyasa Analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Piyasalar dün geçen hafta gelen ve küresel ekonomik yavaşlamanın daha da arttığını gösteren verileri fiyatlandırmakla uğraşırken, hisse senetlerindeki düşüş az da olsa devam etti. Yatırımcılar aynı zamanda bu hafta yapılacak olan, gün geçtikçe kötüleşen Avrupa borç krizine odaklanan siyasi ve bankacılık sorunları merkezli toplantılar nedeniyle de gerginler. Geçen Cuma günkü çöküşten sonra Pazartesi günü de kısmi bir düşüşün görülmesiyle, hisse senetleri piyasasında 2012 yılında elde edilen getirilerin neredeyse tamamı silinmiş oldu. Dün borç krizinin daha da yaygınlaşmasını ve Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkmasını önlemeye yönelik yeni politikaların gündeme geleceği spekülasyonları daha da artmaya başladı. Ancak gergin durumdaki yatırımcıları çok fazla belirsizlikle mücadele etmek zorunda oldukları için, emtialar ve hisse senetleri gibi diğer riskli aktiflerden kaçıp, daha güvenli konumdaki devlet tahvillerine sığınıyorlar.

Dün ABD’den yine negatif bir veri geldi. Nisan ayında üst üste üç aydır düşüş gösteren ABD fabrika üretimi verileri Mayıs ayı için de düşük geldi. ABD Ticaret Bakanlığı imalat ürünü siparişlerinin %0,2’lik piyasa beklentisinin çok daha altında kaldığını ve Mayıs ayında %0,6 düşüş gösterdiğini açıkladı. Üstelik Mart ayı rakamlarına yapılan düzeltme de aşağı yönde oldu. Avrupa’ya geri dönecek olursa, dün Avrupa Komisyonu ve Fransa, Euro bölgesi kurtarma fonlarından, yoğunlaşan krizi bastırmak için faydalanmayı öngören yeni bir stratejileri olduğunu dile getirdiler. Bu tam da İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’ın borç içinde yüzen bankacılık sektörünü kurtarmak için ihtiyaç duyduğu bir çözümdü. Ayrıca, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Euro bölgesinin mali durumunu teftiş etmek için ayrı bir merkezi yapının kurulması gibi krize yönelik denetimleri sıkılaştırma yanlısı tavrını yineledi.

EUR/USD

Dün Euro, USD karşısında yaklaşık 70 pips yükseliş gösterdi. Avrupa hükümetlerinin yoğunlaşan krizi bastırmak için Euro bölgesinde daha sıkı bir finansal entegrasyon öngören politikalar gündeme getirmesi Euro’yu güçlendirdi. Birçok analist, Avrupalı siyasetçilerin ancak durum dibe vurduğunda işe yarar stratejiler üretmek gibi bir özelliği olduğu için şimdi biraz daha umutlular. Pazartesi günü Euro’ya destek sağlayan bir başka unsur, yatırımcıların kendilerini Avrupa Merkez Bankası ECB’nin bu hafta daha fazla parasal gevşemeye gideceğini ve hatta faiz oranlarında sürpriz kesintiler yapacağını öngörerek pozisyonlandırdılar. EUR/USD paritesi kısa vadede bir miktar destek göreceği için parite 1,2554 seviyesi üzerine çıktığı zaman satın alım yapılabilir.

GBP/USD

Dünkü işlem günün genelde sanki komadaymış gibi durgun geçiren parite yaklaşık 80 pips’lik çok dar bir aralıkta işlem gördü. Bu modun ana nedeni yatırımcıların küresel ekonomik yavaşlamanın, ABD’den gelen çok kötü verilerin ve gittikçe kötüleşen Avrupa borç krizinin GBP/USD paritesi üzerinde nasıl bir etki oluşturacağını kestirmeye çalışmalarıydı. Bu hafta Britanya’daki son durumu açığa çıkarak bir dizi yeni ekonomik veri açıklanacak. Bunlar İnşaat sektörü PMI’ı (Çarşamba), Resmi Banka Faizi (Perşembe) ve Üretici fiyat endeksi (PPI) Verisi (Cuma) olacak. Piyasalar bu verileri dikkatle inceleyecek ve Britanya’daki yeni resesyonun ne boyutta olduğunu anlamaya çalışacaklar. Parite şu an çok güçlü bir ayı eğiliminde işlem görüyor. Kısa vadede bir miktar rahatlama ihtimali bulunsa bile, ayı eğilimi bir süre daha devam edecektir. Böyle olunca parite 1,5348 seviyesi altına indiği anda dayanak aktif olarak GBP/USD paritesini alan yeni bir AZALIR opsiyonu açılabilir.

AUD/USD

Parite dün Asya seansında 0,9640 seviyelerine kadar indikten sonra yükseliş göstermeyi başardı. Günün diğer kısmında AUD/USD paritesi 70 pips’ten fazla yükselişle 0,9720 civarında kapanış gösterdi. Bu hafta içinde Avustralya için çok önemli veriler açıklanacak. Bunlar arasında Nakit Kur (yarın), GSYİH (Çarşamba) ve İstihdam Verileri (Perşembe) var. Yatırımcılar bu verilere göre Avustralya ekonomisinin kötü Çin verilerine karşı ne denli dayanıklı olduğunu anlamaya çalışacaklar. Parite derin bir ayı kanalında işlem görmesine rağmen, geçen Cuma günü ABD’den bir dizi olumsuz veri gelmesiyle biraz rahatlamış oldu. Bu durumda parite 0,9799 seviyesi üzerinde kırılmayı başarırsa dayanak aktifi AUD/USD paritesi olan bir ARTAR opsiyonu açabilirsiniz.

USD/CHF

CHF dün Euro’nun USD karşısında gösterdiği performansın bir benzerini sergiledi ve USD/CHF paritesi yaklaşık 70 pips düşüş göstererek günü yaklaşık 0,9610 civarından kapattı. Parite şu an çok güçlü bir ayı kanalında işlem görmesine rağmen, Pazartesi günü USD zayıfladı çünkü yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın geçen Cuma günkü moral bozucu veriler sonrasında ekonomiyi canlandırmak için yeni teşvik önlemlerini devreye sokacağını düşünüyorlar. Bu tür bir hareket USD’yi zayıflatacaktır ancak parite üzerinde uzun vadede boğa eğiliminin hakim olması beklenebilir. Ancak analistler USD üzerindeki mevcut baskının önümüzdeki günlerde CHF’yi rahatlatacağını, ABD Merkez Bankası FED ile ilgili spekülasyonların bile bu kuru rahatlatmaya yeteceğini düşünüyorlar. Böyle olunca fiyat 0,9595 seviyesinin altına doğru kırılırsa, bu parite kullanılarak bir AZALIR opsiyonu açılabilir.

EMTİALAR

Cuma günkü %4,3’lük rekor yükseliş sonrasında kâr satışları geldiği için Altında kısmi bir düşüş gerçekleşti. Yatırımcılar Avrupa borç krizi ve ABD’deki ekonomik yavaşlama kaynaklı hisse senetleri kayıplarını, Altın’daki yükselişten faydalanıp nakde geçerek bu açıklarını kapatmaya çalıştılar. Değerli metal riskli aktiflerle bağlantılı olarak işlem görmekten kurtuldu ve geçen hafta içinde %3,5 oranında değerlendi. Bu cesaret verici göstergeye rağmen yatırımcılar hala Altın’ın güvenli liman özelliğini geri kazandığına ikna olmuş değiller. Ancak bu emtia yeni bir güç kazandığı için Altın fiyatı 1619,10$/ons seviyesinin üzerine çıkabilirse, dayanak aktifi Altın olan yeni bir ARTAR opsiyonu açılabilir.

Petrol fiyatı dün yükselişe geçti. Euro bölgesine dair önlemlerin alınmasıyla Petrol talebi görünümü iyileşmiş oldu. Ancak sert bir ayı baskısı halen söz konusu olduğu için fiyat 82,29$/varil altına indiğinde satış pozisyonuna geçilebilir.

BORSALAR

Kötü mali sonuçlar ve en son iktidar mücadeleleri sonrasında Chesapeake Energy Corp’un hissedarlarının büyük çoğunluğu dün yönetim kurulunu ele geçirmeyi düşündüklerini açıkladı. Milyarder Carl Icahn yönetim kurulunun 9 üyesinden biri olurken Güney Doğu Portföy Yönetimi diğer 3 koltuğu aldı. Geçtiğimiz Nisan ayında Reuter’de şirketin CEO’su McClendon’un kişisel hisseleri üzerinde şirketi devreye sokarak 1 milyar dolardan fazla kredi aldığı haberinin yer alması üzerine Chesapeake ciddi baskı altına girmişti. Dünkü gelişmelerden hemen sonra Chesapeake hisseleri seans sonuna doğru %5 oranında değer kazandı.

Dün yayınlanan bir raporda MF Global Holdings’in likidatörleri, müşterilerine bakiye korumalı yatırım olanakları sunacaklarını görüldü. MF Global Ekim 2011’de iflas noktasına gelmişti. Müşterilerin ve yatırımcıların şirketin Avrupa borçlarına dair bahislerine çok temkinli yaklaşması etkili olmuştu.

Dün Apple ve Google hisseleri değerlendi. Apple %0,59 yükselişle 564,29$ seviyesinden kapanış görürken Google %1,33 değerlendir ve 578,59$ seviyesinden kapandı. Ancak bu olumlu sonuçlara rağmen, piyasalar üzerinde Avrupa borç krizi kaynaklı şiddetli bir ayı baskısının mevcut olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla hisse fiyatı 563,32$ seviyesi altına indiğinde Apple, 576,88$ seviyesi altına indiğinde Google hisselerinde satış pozisyonuna geçilebilir.

Tüm Haberler

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Kimse kolay bir çözüm beklemediğinden dolayı Yunanistan, bu hafta piyas...devamı

Amazon’un Süpriz Çeyreği

Amazon’un Süpriz Çeyreği

En son tahminlere göre, Amazon üç aylık kazanç raporu ile hafta başın...devamı