İkili Opsiyon Günlük Piyasa Analizi
Tarih: 24. 05. 2012

24 Mayıs Günlük Piyasa Analizi

Günlük Piyasa Analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Dün piyasaların gündemi yine Avrupa’nın sorunlarıydı. Gün içinde 190 puandan fazla düşüş gösteren Dow Jones Sanayi Ortalama kendini ancak akşama doğru toparlayabildi. Bu değer kaybının ardındaki temel kaygı Yunanistan ve diğer Euro bölgesi üyesi ülkelerin geleceğine dair belirsizliklerdi. Yunanistan Euro bölgesinden çıkmaya karar verirse finans piyasalarını yeni bir zorluk bekliyor olacak ve böylesi bir felaketin kapsamı tam olarak bilinmediği için tehlikeli bir dönem olması öngörülüyor. Dün Avrupalı siyasetçiler böyle bir kaderin önüne geçmek için uğraştılar ve Yunanistan’ın bloktan çıkması durumunda diğer ülkelerin durumuna ilişkin bir olağanüstü durum planı hazırladılar. Bu aksiyon planı üzerinde Avrupa Grubu Çalışma Grubu Pazartesi günü bir saatlik telekonferansla mutabık kalındı.

Dün geceki Avrupa zirvesinde liderlerden beklenen yeni Euro bölgesi inisiyatifine ve büyüme odaklı ekonomik politikalar üzerine müzakere etmekti. Bu toplantının hararetli geçmesi bekleniyordu çünkü yeni Fransa Başbakanı François Hollande ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in eğilimleri birinin tamamen tersi yönde. Yatırımcılar şu an bu zirveden iki yıldır süren Avrupa borç krizinin çözümüne dair herhangi bir pozitif sonuç çıkmasını beklemiyorlar. Önemli bir analist mevcut can sıkıcı durumun ne denli hassas olduğunu şöyle özetledi: Piyasalardaki kaygı seviyesi o kadar yüksek ki herhangi bir gelişmeye aşırı tepki gösterilerek piyasalara ciddi hasarlar verilebilir. Yatırımcıların Yunanistan ve İspanya’daki belirsizliklere ilişkin risklerin boyutunu kestirmekle debelendikleri şu günlerde, mevcut belirsizlik piyasalarda yeni bir çöküş getirebilir.

EUR/USD

Dün, mevcut belirsizlikler nedeniyle paniğe kapılan yatırımcıların aktiflerini düşük riskli Alman ve ABD hükümeti tahvillerine geçirdikleri kontrol dışı bir gün geçirildi. Güvenli liman yatırımı mabedi olmaya devam eden USD de rakipleri karşısında değerlendi. Böyle olunca EUR/USD paritesinde yaklaşık 130 pips’lik düşüş gerçekleşti ve Haziran 2010 tarihinden beri görülmeyen bir seviye olan 1,2555 test edildi. Seans içinde geliştirilen işlem modeline bakılırsa Euro’nun hala baskı altında olmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Yunanistan’ın durumuyla ilgili pozitif adımların atıldığı yönünde bir haber gelmesiyle Dow Jones Endeksinde dün piyasa kapanışına doğru bir ralli görüldü ve yaklaşık 190 pips’lik bir düzeltme gerçekleşti. Ancak Dow Jones ile bağlantılı hareket eden EUR/USD paritesinde sadece 25 pips’lik bir toparlanma görüldü. Olağan bağlantının artık kurulamaması Euro’nun baskı altında kalmaya devam ettiğini ve daha fazla zayıflamasının söz konusu olabileceğini gösteriyor. Bu durumda EUR/USD paritesi 1,2528 seviyesinin alına doğru kırılırsa satışa geçmek düşünülebilir.

GBP/USD

İngiliz Pound’u da gün geçtikçe güçlenen USD karşısında dün zorlandı ve yaklaşık 90 pips’lik düşüşle son iki ayın en düşük değeri olan 1,5673 seviyesine indi. Dün gece gerçekleşen Avrupa Zirvesi’nin sonuçları bugün daha net ortaya çıkacaktır. Olası herhangi bir negatif gelişmenin, GBP üzerinde ayı baskısı yaratacaktır çünkü USD’ye yine güvenli liman yatırımları akacaktır. Britanya Başbakanı ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı geçtiğimiz günlerde ortak bir açıklama yaparak Avrupa borç krizinin kırılgan durumdaki Britanya ekonomisi üzerindeki olumsuz etkileri konusunda ciddi kaygılarının olduğunu dile getirdiler. Son dönemde ağırlaşan İspanya bankacılık sektöründeki sorunlar ve Yunanistan’daki siyasi belirsizlikler mevcut durumdan kurtulmanın hiç de kolay olmayacağını gösterdi. Dolayısıyla fiyat 1,5658 altına inerse satışa geçmek düşünülebilir.

AUD/USD

Avrupa borç krizinin daha fazla ülkeye sıçrayacağı korkusu ve ABD konuk satışı rakamlarının gelecek vaat etmesi, ABD dolarının daha da güçlenmesine neden oldu. Dolar endeksi Eylül 2012 tarihinden sonra gördüğü en yüksek seviyeye çıkarak 82,22’yi gördü. Ardından geri çekildi ve 82,11 seviyesinden kapanış geldi. AUD, rakipleriyle kıyaslandığında USD karşısında çok daha sağlam durdu ve günü sadede 10 pips’lik düşüşle kapattı. Öncesinde Kasım 2011 tarihinden beri görmediği düşük seviyelere, 1,5673 seviyesine kadar indi ancak sonra güçlü bir toparlanma gerçekleştirdi. Parite dün uzun süredir devam eden sert düşüşlerden muzdarip olduktan sonra rahat bir soluk alabilmesine rağmen AUD/USD paritesi üzerinde Avrupa’daki belirsizlikler kaynaklı şiddetli bir ayı baskısı var. Bu durumda fiyat 0,9656 seviyesi altına inince satışa geçmek iyi olabilir.

USD/CHF

Paritedeki kesintisiz yükseliş dün de devam etti ve yaklaşık 100 pips’lik artışla Ocak ayı orasından sonra görülen en yüksek değeri temsil eden 0,9571’ler görüldü. Avrupa’daki kaos iyice alevlendi ve CHF, güvenli liman yatırımı konumundaki USD’deki yükselişten kötü etkilendi. Bu parite neredeyse Mayıs ayı ortasından beri sert bir boğa kanalında işlem görüyor. Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkması durumunda görülecek tehlikeler tam olarak kestirilemediği için bu parite üzerinde etkili olan boğa baskısının bir süre daha devam etmesini bekleyebiliriz. Bu durumda parite 0,9573 seviyesi üzerinde kırılmayı başarırsa dayanak aktifi USD/CHF paritesi olan bir AZALIR opsiyonu açabilirsiniz.

EMTİALAR

Avrupa merkezli kaygıların baskısıyla işlem başlangıcında sert satışlar gören Altın seans sonuna doğru ralli yapmayı başardı. Emtialar, Euro ve hisse senetlerinde peş peşe satışlar gelince Altın’da da geri çekilme görüldü. Endişeli işlemciler dün geceki Avrupa Zirvesi öncesinde aktiflerini ABD doları ve tahvilleri gibi düşük risk taşıyan yatırım araçlarına geçirdiler. Borç içinde yüzen Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkma olasılığının 17 Haziran’daki seçimler öncesinde artması başta Altın olmak üzere tüm emtia piyasası üzerinde baskı oluşturuyor. Dolayısıyla fiyat 1545,93$/ons altına inerse Altın’da satış pozisyonuna geçmek iyi olabilir.

BM’nin Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi ile İran arasında anlaşmanın sağlanma olasılığının yüksek olması İran’ın nükleer üretimlerinin enerji piyasası üzerindeki baskısının hafiflemesine neden oldu ve Petrol Kasım sonundan sonra ilk kez 90$/varil seviyesinin altına indi. Petrolde şu an ciddi bir ayı baskısı var ve böyle olunca 89,17$/varil seviyesi altında satış yapmak düşünülebilir.

BORSALAR

Hewlett Packard dün piyasaları iş gücünden yaklaşık %8 oranında eksiltme yaparak büyümeye odaklanacağını konusunda bilgilendirdikten sonra hisse fiyatlarında %11 artış görüldü. Fazla iş gücünden kurtulmasıyla yıllık bazda 3 milyar ABD doları tasarruf etmesi öngörülüyor. Şirket ayrıca 2. Çeyrek kâr beklentisinde geçen yıla kıyasla %30 azalma olacağını da açıkladı.

Diğer yandan Çarşamba günü Dell’den moral bozucu finansal veriler geldi ve hisselerinde yaklaşık %17 oranında düşüş gerçekleşti. Asıl nedeni yatırımcıların bu küresel teknoloji devinin harcama bütçelerini beklendiği kadar iyi kontrol etmediğini düşünmesiydi. Hisselerde değer kaybı şirket değerinden yaklaşık 4 milyar ABD doları silmiş oldu ve piyasalar PC üreticisinin genel stratejileri konusunda şüpheye düşmeye başladılar.

Dün hem Apple hem de Google’ın hisselerinde iyi performanslar görüldü ve sırasıyla %2,44 ve %1,44 yükseliş geldi. Ancak her ne kadar her ikisi de iyi alışlı şirketler olmasına rağmen Avrupa borç krizinin neden olduğu risk bu şirketleri de doğrudan etkiliyor. Piyasalar üzerinde güçlü bir ayı baskısı olduğu düşünüldüğünde hisse fiyatı 564,03$ altına indiğinde Apple hisselerinde ve 606,00$ altına indiğinde Google hisselerinde satışa gidilebilir.

Tüm Haberler

Amazon’un Süpriz Çeyreği

Amazon’un Süpriz Çeyreği

En son tahminlere göre, Amazon üç aylık kazanç raporu ile hafta başın...devamı

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Kimse kolay bir çözüm beklemediğinden dolayı Yunanistan, bu hafta piyas...devamı