İkili Opsiyon Günlük Piyasa Analizi
Tarih: 23. 05. 2012

23 Mayıs Günlük Piyasa Analizi

Günlük Piyasa Analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Küresel borsalar ikinci gününde de açılış saatlerinde yükseliş gösterdikten sonra akşama doğru negatif bölgede kapanış gördü. Yatırımcılar ilk başlangıçta liderlerin gün içindeki toplantısından Euro bölgesinin giderek kötüleşen borç kriziyle mücadeleye dair yeni politikaların çıkacağını düşündükleri için alış tutumu aldılar. Ancak sonra umutları hüsrana döndü ve piyasalar bu görüşmelerden dişe dokunur bir sonuç beklememeye başladılar. Dünkü zirveden beklenti tüm Euro bölgesi üyelerinin dahil olduğu bölgesel tahvil anlaşmasına bir giriş niteliği taşımasıydı. Ancak bu beklentiler rafa kaldırılmış oldu. Fransa’nın başını çektiği bu girişimin Almanya’dan pek destek gördüğü söylenemez. Zaten Angela Merkel yeni biten G8 toplantısında kemer sıkma politikalarından vazgeçmek konusunda gönülsüz davranmıştı.

Nihai olarak motive edici olabilecek gibi görünen bir günün sonunda yatırımcılar Salı akşam saatlerine doğru satışa geçmek durumunda kaldılar. Böyle bir değer kaybı yaşanmasına katkı sunan başka gelişmeler de vardı. Örneğin Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkacağı söylentileri ve Facebook hisselerinin değer kaybetmeye devam etmesi gibi. Bazı yatırımcılar Fransa Başkanı Francois Hollande’ın bugün Brüksel’de başlayan Avrupa zirvesine yeni bir soluk ve farklı bakış açısı kazandıracağına dair umutlarını korumaya devam ediyor. Hollande’ın temelde yapmaya çalıştığı Yunanistan’ın hassas bankacılık sektörüne destek olacak nakit ihtiyacını karşılamaya yönelik politikalar üretilmesini kışkırtmaktır. Hollande toplantıda gündeme gelen tüm politikaların büyümeyi kışkırtmaya yardım etmesi ve Euro bölgesinde yeni iş imkanları açılmasına yardım etmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

EUR/USD

Dün Euro, USD karşısında tutunmakta zorlandı ve yaklaşık 100 pips düşüş gösterdi. Euro bugün Brüksel’de başlayacak ve büyük beklenti yaratan Avrupa zirvesine zayıf durumda girmiş oldu. Bu tür toplantılardan genelde heyecan verici retorik konuşmalar sonrasında, hayata geçirilebilecek çok az politikanın çıkmasına rağmen birçok yatırımcı Yunanistan ve İspanya’nın bankacılık sorunlarına ilişkin etkili önlemleri alınabileceğini düşünüyorlar. Dolayısıyla dün akşama seansında EUR/USD paritesi 1,2657 seviyesine inerek geçen haftanın düşük değeri 1,2641 seviyesine yerleşmiş oldu. USD, güvenli liman yatırımı aracı olarak, derinleşen Avrupa kaosundan faydalanmaya devam ediyor. Böyle olunca fiyat 1,2635 seviyesine altına doğru hareketlenince dayanak aktifi EUR/USD paritesi olan yeni bir AZALIP opsiyonu açmak düşünülebilir.

GBP/USD

Geçtiğimiz günlerde Britanya Başbakanı David Cameron ve İngiltere Merkez Bankası Mervyn King, Britanya ekonomisine yönelik en büyük tehdidin Avrupa borç krizi olduğunu deklare ettiler ve Avrupa liderlerini kangrenleşen sorunun çözümü için daha agresif önlemler almaya davet ettiler. GBP üzerindeki USD baskısı çok yüksek. GBP/USD paritesinde yaklaşık 70 puanlık düşüş gerçekleşmiş durumda ve şu an yine son iki ayın en düşük değerlerine inmek üzere. Yatırımcılar şu an Yunanistan ve İspanya bankacılık sorunlarının neden olabileceği riskin boyutu hakkında fikir sahibi olamadıkları için USD’deki yükselişin kısa vadede de devam etmesi ve bu aktifin güvenli liman yatırımı özelliğini devam ettirmesi bekleniyor. Bu durumda fiyat 1,5732 seviyesinin altına indiğinde satışa geçilebilir.

AUD/USD

Avustralya doları dün risk iştahının yüksek olduğu saatlerde USD karşısında iyi performans gösterdi ancak küresel ekonomi üzerinde kara bulutlar görülmeye başladıktan sonra AUD da baskı altına girdi. Bunun temel nedeni AUD döviz kurundaki performansın emtia piyasasının performansıyla doğrudan bağlantılı olması ve emtia piyasasında son dönemde ciddi değer kayıplarının görülmesiydi. AUD/USD paritesi aslen bu nedenle ve aynı zamanda Avrupa borç krizinin yine ana gündem maddesi olmasının etkisiyle, dün 120 pips düşüş gösterdi. Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkabileceği söylentilerinin yeniden çıkmasıyla USD güvenli liman yatırımı olarak daha da güçlendi. Böylesi bir ayı baskısının mevcut olduğu düşünülürse, fiyat 0,9795 seviyesinin altına indiğinde AUD/USD dayanak aktifiyle bir AZALIR döviz kuru opsiyonu açmak düşünülebilir.

USD/CHF

CHF dün Euro’daki performansı izledi ve USD karşısında zayıflama gösterdi. Pazartesi günü düşüş gören parite, bu eğilimini tersine çevirdi ve yaklaşık 100 pips’lik yükselişle 0,9470 civarında kapanış gördü. CHF performansı aynı zamanda Altın ile de bağlantılıydı. Altında değerlenme oldukça, CHF de güçlendi ve USD/CHF paritesinde düşüş gerçekleşti. Bu, CHF’nin USD ile rekabet etmekte başarısız olmasının ve Mayıs başından beri yaklaşık 450 pips’lik düşüş göstermesinin temel nedeni de bu. Avrupa’daki kaos ve küresel ekonomideki zayıflama nedeniyle USD’nin güvenli liman yatırımı özelliğini korumaya devam etmesi beklendiği için paritedeki hareket yönünün aslen boğa yönü olacaktır. Bu durumda fiyat 0,9500 seviyesi üzerine çıktığında USD/CHF paritesinde satın alma düşünülebilir.

EMTİALAR

Dün altın EUR/USD paritesiyle birlikte düşüş gösterdi. Analistler, yatırımcıların bugün başlayacak Avrupa zirvesinden çıkacak sonuçlar konusunda endişelerinin arttığını, Euro bloğunun borç krizinin çözümünde çözümüne ilişkin olumlu beklentilerinin pek olmadığını belittiler. Altın Pazartesi günü kritik direnç seviyesinin üzerine çıkmayı başaramadıktan sonra yine 1570$/ons seviyesine geri çekildi. Bu emtianın fiyat hareketlerinin ağırlıklı olarak ayı duyarlılığına sahip olduğu görülüyor. Böyle olunca fiyat 1563,52$/ons altına doğru düşmeye devam ederse dayanak aktif olarak Altını alan bir AZALIR opsiyonu açmak düşünülebilir.

Dün Petrol fiyatları düştü. İran ve BM nükleer masası arasındaki nükleer silahlanmaya dair anlaşmanın sağlanmak üzere olduğu haberi kaynak sorunlarını ortadan kaldırdığı için düşüş getirdi. Petrol üzerinde şu an ciddi bir ayı baskısı var ve böyle olunca 90,84$/varil seviyesi altında satış yapmak düşünülebilir.

BORSALAR

Moral bozucu yeni gelişmeler kapıda olduğu için yatırımcılardaki Facebook’un ilk halka arzının yarattığı şaşkınlığın üzerine yenilerinin eklenmesi bekleniyor. Reuters’in Pazartesi günkü haberine göre Morgan Stanley, Facebook’da dair kazanç görünümünü geçen Cuma günkü ilk halka arz öncesinde ciddi oranda azalttığını açıkladı. Bu bilgi taraflara halka arz öncesinde ulaştığı için, ABD’nin finansal otoritelerinden ikisi Facebook’un ilk halka arzı arkasındaki olayların incelemeye tabi tutulacağını dile getirdi. Bu durumun bir sonucu olarak Facebook hisseleri dün günü %8,9 düşüşle ve 31$ kayıpla kapattı ve böylece şirket iki gün içinde toplamda 19 milyar dolar değer kaybetti.

Hisse senetleri piyasasında dün düşüş gerçekleşmesi hem Apple hem de Google hisselerinde düşüş gerçekleşti. Ancak seans açılışında bu hisseler de yükseliş göstermişti. Apple hisseleri günü %0,77’lik düşüşle 556,97$/hisse seviyesinden ve Google %2,17’lik düşüşle 600,80$/hisse seviyesinden kapattı. Avrupa borç krizi hisse senetleri üzerinde ayı baskısı oluşturduğu için Apple hisseleri 553,64$/hisse altına indiğinde elden çıkarmaya bakın. Benzer şekilde Google hisseleri 596,94$/hisse altına doğru inerse satışa geçin.

Tüm Haberler

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Kimse kolay bir çözüm beklemediğinden dolayı Yunanistan, bu hafta piyas...devamı

Amazon’un Süpriz Çeyreği

Amazon’un Süpriz Çeyreği

En son tahminlere göre, Amazon üç aylık kazanç raporu ile hafta başın...devamı