İkili Opsiyon Günlük Piyasa Analizi
Tarih: 17. 05. 2012

17 Mayıs Günlük Piyasa Analizi

Günlük Piyasa Analizleri OptionRally tarafından sağlanmaktadır.

Finans Piyasasına Genel Bakış

Düne ait en çarpıcı olay Avrupa Merkez Bankası’nın sayısı açıklanmayan Yunan bankasına likidite sağlamayı durdurması oldu. Yerel verilere göre en az dört büyük Yunan bankasının rezervleri tükenmiş durumda ve bu bankaların şu an negatif özsermaye kullanarak işlev görmekten başka çareleri yok. Yatırımcılar şimdi bankacılık sektöründen ateşlenecek ve Atina’nın Euro bölgesinden çıkışıyla sonlanacak bir ‘kıyamet günü senaryosuna’ daha fazla rağbet göstermeye başladılar. Dün Yunan vatandaşlarının devalüasyonlu Drahma’nın kısa süre sonra yeniden ülkenin para birimi olabileceği korkusuyla banka hesaplarındaki Euro bakiyelerini çekmeye başlamaları artan endişelerin göstergelerdi. Yunanistan’a ilişkin böyle bir durum gerçekleşirse, bu çöküşün domino etkisiyle İspanya ve İtalya bankalarına sıçraması mümkün. Dünyanın bu yakasındaki bankalara ciddi küresel yatırım olduğu düşünüldüğünde banka batmaları sonucu borsalarda çökme olasılığı ortaya çıkıyor.

Bu moral bozucu kıyamet günü senaryosuna rağmen dün ABD’den iyi verilerin gelmesiyle ABD ekonomisinde hala umut olduğu ve pozitif yönde ilerleme görüldüğü ortaya çıktı. Çalışma Bakanlığı yeni ev inşaatlarında Nisan ayında %2,6 yükselişle yıllık bazda 717.000 birim artış görüldüğünü açıkladı. Ayrıca ABD Merkez Bankası’nın açıkladığı bir raporda fabrika, maden ve tesis üretiminde %1,1’den fazla yükseliş olduğu ve bunun Aralık 2010 tarihinden sonra görülen en büyük yükseliş olduğu kaydedildi. Bu moral verici rapor ABD ekonomisinin yavaşlayacağına yönelik korkuları hafiflettiği gibi iki hafta önce yayınlanan kötü istihdam raporlarının yarattığı belirsizliği ortadan kaldırmış oldu. Analistler şimdi ABD ekonomisinin 2. Çeyrek’te %2,5 büyümesini bekliyorlar. Ancak 1. Çeyrek’e yönelik %2,2’lik beklenti Mayıs ayının ilerleyen günlerinde %2’ye düşebilir.

EUR/USD

Euro dün USD karşısında kendini korumayı başarmış olsa da bunun yeniden aşağı yönlü bir harekete geçmeden önce kısa bir duraklama olarak görebiliriz. Asıl soru EUR/USD paritesinde hangi noktaya kadar düşme potansiyeli olduğudur. EUR/USD paritesinde daha fazla gevşeme görüleceği aşikar. Avrupa borç krizinin çözümüne yönelik beklenmedik bir gelişme yaşanmadığı takdirde mevcut durumda görünen siyah aşağı eğilim hattının 1,1900 seviyelerini görmesi ve değer kaybının yaklaşık 2,5 ayı alması beklenebilir. Kontrol gücü bu sorunun tetikleyicisi olan dünya bankalarından ve sorunu çözmekte başarısız olan siyasetçilerden halka geçmeye başladığı için şu an bu denli bir düşüşün gerçekleşmesi söz konusu da olmayabilir. Ancak, EUR/USD paritesinde Temmuz 2012 sonu itibariyle 1,2000 seviyesi altına doğru hareketlenme görülüyor. Bu ihtimalden de yola çıkarak, bu paritenin yakın gelecekte güçlü bir ayı baskısı altında kalacağı şüphe götürmez. Parite 1,2660 seviyesi altına doğru kırılırsa dayanak aktifi bu parite olan yeni bir AZALIR opsiyonu açmak düşünülebilir.

GBP/USD

İngiltere Merkez Bankası dün Enflasyon Raporunu açıkladı ve Britanya’nın büyüme görünümünü ‘fevkalade belirsiz’ olarak belirten bazı olumsuz sonuçlar ortaya çıktı. Ardından düşük büyüme beklentisi açıklamaları yapıldı. İngiltere Merkez Bankası ayrıca enflasyonda %2’ye düşüş öngörüsünün gerçekleşmediğini ve bu parametrenin ısrarla beklenenden daha yüksek kalmaya devam ettiğini belirtti. Analistle şu an Pound’u zayıflatacak parasal gevşeme olasılığının daha da arttığını düşünüyorlar. Merkez Bankası Başkanı böylesi moral bozucu bir ekonomik ortamın birincil sorumlusunun Avrupa’daki kaos olduğunu ve Euro’nun mevcut durumundan daha da kötüleşme beklediğini dile getirdi. GBP/USD paritesinde dün bu gelişmeler nedeniyle düşüş devam ettiği için fiyat 1,5880 seviyesinin altına inerse satışa geçilebilir.

AUD/USD

AUD, parite seviyesini korumak için USD ile mücadelesi başarısızlıkla sonuçlandı ve AUD/USD paritesi dün önce 0,9910 seviyesine ralli yaptıktan sonra 0,9869 seviyelerine kadar geri çekildi. AUD kuru, Avustralya ekonomisindeki sorunlar, Çin’deki ekonomik zayıflama, Yunanistan’daki gün geçtikçe derinleşen belirsizlikler ve İspanya bankacılık sektöründeki sorunlar nedeniyle zayıflamaya devam ediyor. Avustralya ekonomisi özellikle Çin’e yaptığı ihracatlara çok bağımlı bir ekonomi. Çin ülkenin birinci sıradaki ticaret ortağı olduğu için Çin ile ilgili her türlü veriye, örneğin düşük sanayi üretimine veya zayıf konut ve enerji verilerine karşı Avustralya ekonomisi çok hassas oluyor. Yunanistan’ın Euro bölgesi dışına çıkma olasılığı gün geçtikçe arttığı için yüksek riskli emtia kuru olan AUD da gevşeme sürüyor. Bu sorunların yakın gelecekte daha da şiddetleneceği düşünülürse, oluşan ayı baskısı AUD/USD paritesini daha da zayıflatacaktır. Böyle olunca fiyat 0,9860 seviyesinin altına inerse bu kurla AZALIR opsiyonu açmak düşünülebilir.

USD/CHF

Dün CHF her ne kadar USD’deki yükseliş karşısında dinginliğini korumuş da olsa, bu tutumunun son çırpınışlar olduğu düşünülebilir. Güvenli liman yatırımı konumundaki USD, önümüzdeki haftalarda da devam edecek Avrupa’daki borç krizinin derinleşmesinden yararlanmaya devam ediyor. Dünküne benzer gelişmeler gözlenirse, yani Avrupa Merkez Bankası’nın Yunan bankalarına likidite sağlamayı kesmesi gibi kritik olaylar görülürse, USD/CHF paritesinde yükseliş devam eder ve 8 Ocak 2012 tarihinde görülen seviyeler, 0,9593’ler görülebilir. Ortalama yön endeksi ADX’te de yükselen değerlerin elde edilmesi, paritede yukarı yönlü hareketlenmeyi destekleyici bir unsur. Güçlü boğa duyarlılığıyla birlikte paritede 0,9460 seviyesinin üstü görülürse, USD/CHD paritesinde satın alım yapılabilir.

EMTİALAR

Aşağıdaki tabloda OptionRally’nin Emtia Opsiyonlarının dünkü performansı görülebilir. Altın dün 2012’nin en düşük değerini görerek 1531,10$/ons seviyelerini gördükten sonra Fransa ve Almanya’nın Yunanistan’ı Euro bölgesinde tutma çabalarının etkisiyle 1536,60$/ons seviyesine ralli yaparak kapandı. Altın’ın değeri Eylül 2011 tarihinden itibaren %20 düşüş gösterdi. Bu, altının artık ayı kanalına girdiğinin bir göstergesidir. Bu durumda altın fiyatı 1530,90$/ons seviyesi altına indiğinde dayanak aktifi altın olan bir AZALIR opsiyonu açmak düşünülebilir. Dün riskten kaçınma modunu güçlendiren Yunanistan’daki gelişmelerle birlikte petrol fiyatındaki düşüş devam etti. Petrol ticareti üzerinde sert bir ayı baskısı söz konusu olduğu için fiyat 92,42$/varil altına indiğinde satış pozisyonuna geçilebilir.

BORSALAR

Aşağıdaki tabloda OptionRally’nin ana Hisse Senedi Opsiyonlarının dünkü performansı görülebilir. Dün Samsung Electronics’in hisselerinde %6’dan fazla düşüş gerçekleşti. Bir çevrimiçi ticaret haberleri web sitesinin haberinde Apple’ın mobil DRAM çipi siparişlerinde Samsung’un ana rakibi Elpida’yı seçtiğinin görülmesi böyle bir düşüş getirdi. Bu gelişme Samsung’un değerini anında 10 milyar ABD Doları düşürmeye yetti. İçeriden alınan verilere göre şirketin hisseleri zaten çok büyük bir baskı altındaydı. Yatırımcılar olası risklerden kaçınmak için yeni yollar aramaya devam ederken aslında Elpida vakası bahanesiyle dün kapsamlı ve sert satışlar gelmiş oldu.

Dün uzun süredir sorun yaşayan İspanya bankası Bankia’nın 1. Çeyrek sonuçlarını açıklamayı ertelediğini duyurması üzerine yatırımcıların bankanın olası zararının büyüklüğüne ilişkin endişeleri arttı ve hemen akabinde hisselerde %10 düşüş geldi. Bankia geçen hafta 2008 krizinden sonra kayıplarını telafi edecek beceriyi gösteremediği için kamulaştırılmıştı. Bu gelişme sorunlar yaşayan İspanya bankacılık sektöründeki durumun nasıl olduğunu gözler önüne sermiş oldu.

Dün Apple hisseleri %1,28 düşüşle 546,08$/hisse seviyesinde kapanış görürken Google’ın hisseleri ikinci gününde de %2,92 yükselişle 628,93$/hisse seviyesinde kapandı. Google’ın performansı artmasına rağmen borsalar üzerinde sert bir baskısı hakim. Böyle olunca hisse fiyatı 541,59$ seviyesi altına indiğinde Apple için ve 627,16$ seviyesi altına indiğinde Google için satış pozisyonuna geçilebilir.

Tüm Haberler

Amazon’un Süpriz Çeyreği

Amazon’un Süpriz Çeyreği

En son tahminlere göre, Amazon üç aylık kazanç raporu ile hafta başın...devamı

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Yunanistan Krizi Devam Ediyor

Kimse kolay bir çözüm beklemediğinden dolayı Yunanistan, bu hafta piyas...devamı